instrukcja

Punkt potwierdzania Profilu Zaufanego ePUAP znajduje się w Urzędzie Gminy w Boniewie – pok. nr 9.

Załóż profil zaufany

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Wybierz sposób załatwienia sprawy:

Informacja o usłudze Przez internet

zaloz-profil-zaufany#w-punkcie-potwierdzajacym

W PUNKCIE POTWIERDZAJĄCYM

Punkty potwierdzające to różne urzędy i banki. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyłasz przez internet, a swoje dane potwierdzasz osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą).

Czym jest profil zaufany
Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku. Wprowadzone dane są weryfikowane. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany, jest wiarygodna — nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt — poza właścicielem — nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać. Za pomocą profilu zaufanego potwierdzisz swoją tożsamość w internecie i podpiszesz elektroniczne dokumenty — na przykład gdy składasz wniosek przez internet, nie musisz go drukować, podpisywać i skanować albo dosyłać go pocztą do urzędu. Wystarczy, że podpiszesz go profilem zaufanym.

Co zyskasz
Dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP)na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów, zgłosisz urodzenie dziecka, rozliczysz podatki, pobierzesz zaświadczenie o niekaralności, złożysz wniosek o kartę EKUZ,

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń,

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG)na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

W serwisie OBYWATEL.GOV.PL również korzystamy z profilu zaufanego. Dzięki temu potwierdzamy, kim jesteś. Za pomocą profilu zaufanego możesz tu sprawdzić:

swoje punkty karne

swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

czy twój dowód jest unieważniony

swoje dane w rejestrze PESEL


Kto może założyć profil zaufany
Każdy, kto ma numer PESEL.

Kiedy można założyć profil zaufany
W dowolnym momencie.

Co zrobić
Wejdź na stronę profilu zaufanego

1.Kliknij Zarejestruj się.
2.Wypełnij formularz.
3.Kliknij Zarejestruj się. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
4.Idź do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdź tam założenie profilu zaufanego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie potwierdzić profil zaufany.

Jeśli nie chcesz składać wniosku przez internet, możesz od razu iść do punktu potwierdzającego. Tam pracownik założy ci profil zaufany. Potem na swój adres e-mail dostaniesz wiadomość z linkiem, który pozwoli ci ustawić hasło do konta. Informację, jak znaleźć najbliższy punkt potwierdzający, znajdziesz w sekcji Gdzie potwierdzić profil zaufany.

 Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania Za pomocą hasła Zaloguj się na swój profil zaufany

 Gdzie potwierdzić profil zaufany

Sprawdź adres najbliższego punktu potwierdzającego:

Wejdź w wyszukiwarkę punktów potwierdzających na stronie profilu zaufanego
Kliknij przycisk Filtr po prawej stronie.
W polu Miejscowość wpisz nazwę miasta.
Kliknij przycisk Filtruj.
Wyświetli ci się lista wszystkich punktów potwierdzających w twoim mieście.

Jeżeli wyszukiwarka nie pokazała punktów potwierdzających, wypełnij inne pole — możesz na przykład wpisać nazwę swojego województwa lub w polu Nazwa wpisać nazwę konkretnego urzędu (jeżeli ją znasz).

Jak długo jest ważny profil zaufany

3 lata. Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata.

 Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

 Co przygotować

dowód osobisty lub paszport,
adres e-mail,
numer telefonu.

Ile będziesz czekać
 Profil zaufany założysz od razu po tym, jak potwierdzisz go w urzędzie. 

 Podstawa prawna Podstawa prawna Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 5 października 2016 r. w sprawie profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz.U. 2016 poz. 1633).metryczka


Wytworzył: Tomasz Nieznański (8 maja 2019)
Opublikował: Zdzisława Bywalska (9 maja 2019, 09:08:43)

Ostatnia zmiana: Zdzisława Bywalska (9 maja 2019, 10:16:44)
Zmieniono: załączniki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 4288