PROTOKÓŁ Nr 16/11 z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej w dniu 8 listopada 2011 r.
Or. 0063-4-16/11
PROTOKÓŁ Nr 16/11
z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej
w dniu 8 listopada 2011 r.
w sali Urzędu Gminy
w godzinach od 8,00 do 10,00
W posiedzeniu któremu przewodniczył Czesław Kubiak – Przewodniczący Komisji udział wzięli członkowie komisji i goście zaproszeni według listy obecności stanowiącej załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący obrad o godzinie 8,00 otworzył posiedzenie i po powitaniu członków Komisji
i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 3 radnych, co wobec składu Komisji wynoszącego 3 stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.
Następnie Przewodniczący obrad przedstawił projekt porządku, odczytał jego treść, zapytał czy są inne propozycje do porządku obrad , a następnie poddał głosowaniu.
Radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad, który przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie porządku obrad.
2. Informacja Kierownika Posterunku Policji w Choceniu o stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy Boniewo.
3. Informacja na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego w okresie jesienno-zimowym
w jednostkach OSP na terenie gminy.
4. Informacja wójta o zabezpieczeniu pomocy społecznej dla ludzi bezdomnych na okres
zimy.
5. Dyskusja na temat zimowego utrzymania dróg w gminie.
6. Wolne wnioski zapytania.
7. Zakończenie.
Ad 2 Kierownik Posterunku Policji w Choceniu – Waldemar Malinowski pokrótce przedstawił informację na temat bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy Boniewo za okres II półrocza br.
Stwierdził, iż ilość przestępstw utrzymuje się w granicach 30. Na terenie gminy zwiększa się liczba
nietrzeźwych kierowców, w porównaniu do roku minionego jest to tendencja zwiększająca z 3 na 14. Policja w Choceniu wraz z „drogówką „ wspólnie planują przeprowadzić akcję na trzeźwość na terenie gminy, wybiórczo w jednym dniu w godzinach od 8,00 do 17,00.
Jeśli chodzi o działalność policji kierownik nadmienił, że wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Boniewie działają w zespołach interdyscyplinarnych , które zostały zorganizowane w celu pomocy rodzinom tam, gdzie jest przemoc. Jest podpisane porozumienie i ta współpraca z GOPS jest na bieżąco, nie ma większych problemów. Członkowie tych zespołów są przeszkoleni mają pewne doświadczenie w tej materii. Ocenę całorocznego działania Posterunku policji w Choceniu przedstawi w formie pisemnego sprawozdania do przyjęcia przez Radę Gminy Boniewo.
Wójt Gminy poinformował, iż pojawiają się częste sygnały o wałęsających się psach na terenie gminy i o problemach związanych z zakłóceniem bezpieczeństwa mieszkańców i w związku z tym jest propozycja utworzenia wspólnego przytuliska dla psów z gminą Choceń, a w dalszej kolejności podjęcie uchwały o odpłatności za posiadanie psa. Od tego tematu nie uciekniemy, bo nakłada na nas taki obowiązek ustawa.
Ad 3 Wójt Gminy poinformował, że w każdej jednostce OSP sprzęt strażacki jest na bieżąco konserwowany, zabezpieczany, by był gotowy do akcji. Obecnie strażacy przystępują do trzytygodniowych szkoleń, które są organizowane przez Straż we Włocławku. Te obowiązkowe szkolenia odbywać się będą w Izbicy Kujawskiej .Efektem końcowym szkolenia będzie uzyskanie zaświadczenia uprawniającego do brania udziału w akcji pożarowej.
- 1 -
W okresie zimy strażacy muszą wykazać się większą czujnością, ponieważ mieszkańcy ogrzewają mieszkania różnymi piecami. Ponadto konserwator sieci wodociągowej został zobligowany do przeglądu hydrantów, by były czynne na wypadek pożaru.
Ad 4 Wójt Gminy poinformował, że na terenie gminy nie ma ludzi bezdomnych, nie mamy schroniska, ale jeżeli zajdzie konieczność, to możemy powrócić do tematu podawania ciepłych posiłków na okres zimy dla osób samotnych , nieporadnych. w stołówce w Gimnazjum.
Ad 5 Wprowadzenia do tematu dokonał przewodniczący obrad. Powiedział miedzy innymi, że
w roku minionym było dużo firm do odśnieżania, ale ze słabym sprzętem, a koszty gmina poniosła.
Zaproponował na ten rok zorganizować przetarg na trzy firmy z dobrym sprzętem. W roku minionym dobrym sprzętem była „fadroma”, która bardzo dobrze odśnieżała drogi. Wnioskował by nie wysyłać sprzętu na każdy telefon mieszkańca, bo w większości ludzie wymuszają to odśnieżanie.
Wójt Gminy – obecnie odśnieżaniem nie są zainteresowane większe firmy, tylko Ci mali. W Gminie Izbica Kujawska został zorganizowany przetarg i wygrała firma z ceną 108 zł na godzinę.
Poprzedniej zimy staraliśmy się w pierwszej kolejności odśnieżać drogi główne, a dojazdowe później. Mamy na terenie gminy duży sprzęt ciągnik DT tz.”deta” Pana Waliszewskiego i głównie jego rozważa do odśnieżania. Nie ukrywa, że chciałby naszym mieszkańcom zlecić odśnieżanie, dać im zarobić, a nie żeby nasze pieniądze wypłynęły poza teren gminy.
Temat ten zostanie skonsultowany z radą gminy.
Ad 6 W wolnych wnioskach przewodniczący komisji poruszył temat oznakowania miejscowości w gminie. Ze środków sołeckich przeważnie są naprawiane drogi i w czasie zimy odśnieżane, a na oznakowanie nie ma.
Wójt Gminy powiedział, że ze środków LGD będą wykonane tylko tzw. „witacze”. Natomiast oznakowanie miejscowości może być jedynie z funduszu sołeckiego.
Ad. 7 Wobec wyczerpania porządku obrad zamknięcia posiedzenia dokonał przewodniczący obrad.
Przewodniczący obrad
Protokół sporządziła : Czesław Kubiak
G. Kwiatkowska
metryczka
Wytworzył: Grażyna Kwiatkowska (19 stycznia 2012)
Opublikował: Zdzisława Bywalska (19 stycznia 2012, 16:51:11)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1684