PROTOKÓŁ Nr 52.14 z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Ochrony Przeciwpożarowej w sali Urzędu Gminy Boniewo w dniu 26 marca 2014 r.


Or. 0012.4.52.14                   PROTOKÓŁ Nr  52.14
z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Ochrony Przeciwpożarowej
w sali Urzędu Gminy Boniewo
w dniu 26 marca 2014 r. 
w godzinach od 9,00 do 10,30
W posiedzeniu uczestniczyło 3 członków komisji
Wójt Gminy – Marek Klimkiewicz
Sekretarz Gminy – Anna Kozłowska
Kierownik Posterunku Policji w Choceniu – Grzegorz Safianowski
 
Głównym tematem posiedzenia było:
Omówienie informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy Boniewo w roku 2012.Omówienie spraw związanych z naprawą dróg gminnych.Omówienie tematu utrzymania porządku na terenie gminy.Zakończenie.
 
Obrady posiedzenia komisji otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji – Pan Czesław Kubiak.
 
Ad.1. Omówienie informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy Boniewo w roku 2012.
Wprowadzenia do tematu dokonał Pan Grzegorz Safianowski – Kierownik Posterunku Policji w Choceniu. Stwierdził na naszym terenie jest sytuacja nie najgorsza. Nie ma znaczących  wykroczeń i nie ma kolizji na drogach gminnych Boniewa. Poinformował o liczbie przestępstw zaistniałych na terenie Gminy Boniewo w roku 2013 wg załącznika do protokołu.
Ogólnie padło stwierdzenie, że wskaźniki wskazują, iż Gmina Boniewo jest bezpieczną gminą. Dawniej zdarzały się kradzieże na domkach letniskowych, a dziś wszelkie kraty, metale na złom. Łupy są prze złodziei od razu rozchodowywane. Złomiarze przyjmują też złom kradziony – bezskuteczne jest dochodzenie.
 
Sekretarz Gminy powiedziała, że jesteśmy gmina wiodącą prym w powiecie, jeśli chodzi
o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bo spadły u nas wskaźniki. Pomimo reformy działalność policji można określić jako dobrze funkcjonującą.
 
Kierownik Posterunku Policji powiedział, że po likwidacji posterunków najwięcej zdarzeń było w Gminie Chodecz.
 
Pani Sekretarz Gminy poruszyła temat niechlubnie pomalowanych znaków drogowych, tablic informacyjnych i przystanków na terenie naszej gminy. Wiadomo było o sprawcach, ale toczyło się postępowanie i zostało umorzone z uwagi na nie wykrycie sprawców. Jest tym faktem bardzo niezadowolona.
 
Temat ten wyjaśnił Kierownik, powiedział, że osoby, które mogły pomóc policji wycofały się. Chłopcy nie chcieli zeznawać – nie chcieli być kablami.
 
Ad. 2.  Wprowadzenia do tematu dokonał przewodniczący obrad. Powiedział między innymi, że drogi w miejscowości Arciszewo, Bierzyn są bardzo zniszczone i należy jak najszybciej przystąpić do ich naprawy. Drogi, które są objęte gwarancją należy zgłosić do firm, które je wykonywały. Zakomunikował, że załamana została droga w miejscowości Bnin i należy też ją naprawić.
 
Sekretarz Gminy poinformował, że doraźnie będą robione naprawy dróg gminnych. Już dziś kierowca ciągnika pojechał po masę na tzw. łatanie dziur.
 
Wójt Gminy poinformował, że był projektant na drodze powiatowej, robił pomiary do położenia asfaltu na drodze w kierunku Boniewo-Osiecz Mały. Będzie prowadził rozmowy by powiat przeznaczył na ten remont większe środki, by położyć asfalt na jak najdłuższym odcinku drogi.
 
Przewodniczący obrad powiedział, że w pierwszej kolejności należy remontować te drogi, które się rozsypują, a w dalszej kolejności budować nowe. W miejscowości Bierzyn na drodze są dziury i łatanie ich nic nie da. W miejscowości Arciszewo są odcinki drogi na których jest już położony asfalt i to jest korzystne, ale w większości są dziury i należy pokryć tę drogę asfaltem, to dopiero będzie efekt. Proponował robić mniej dróg, ale dobrych pokrytych chociaż cienkim ale asfaltem.
 
Radny Pawłowski zasugerował, by przy wydawaniu decyzji na wycięcie drzew przy drogach był też obowiązek usunięcia pieńka i gałęzi.
 
Wójt Gminy zobowiązał się przekazać to zalecenie Pani Pawłowskiej – pracownika odpowiedzialnego za wydawanie decyzji.
 
Ad. 3. Wprowadzenia do tematu dokonał przewodniczący obrad, który poinformował, że firma odbierająca śmieci w tym miesiącu nie zabrała śmieci – bo jak mówili nie były wysegregowane. Mieszkańcy się buntują, nie będą uiszczać opłaty śmieciowej.
 
Wójt Gminy wyjaśnił, że robienie zdjęć, protokółów kontroli odpadów naszych mieszkańców i ich nie zabieranie jest odwetem firmy na nasze niezadowolenie na świadczoną usługę.
Próbujemy wyegzekwować korektę faktury, firma w odwecie chce nam udowodnić, że mieszkańcy nie segregują odpadów, a w deklaracjach się zadeklarowali.
Wójt poinformował o utworzeniu wspólnego z Gmina Choceń składowiska odpadów  PSZOK.
 
Radny Pawłowski poruszył temat wycinki drzew w lesie przez pracowników Lasów Państwowych. Układają drewno prawie na drodze i niszczą ją przy wywozie.
 
Ad. 4. Wobec wyczerpania porządku obrad zamknięcia posiedzenia dokonał przewodniczący obrad.
 
Protokół sporządziła:
Grażyna Kwiatkowska                                                         Przewodniczący obrad
                                                                                              ………………………….
                                                                                              ( Czesław Kubiak )

metryczka


Wytworzył: Grażyna Kwiatkowska (14 lipca 2014)
Opublikował: Zdzisława Bywalska (14 lipca 2014, 21:51:42)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1048